Poruchy příjmu potravin: jak poznat jejich příznaky a jak probíhá léčba?
Anorexie, bulimie, psychogenní přejídání, drunkorexie a ortorexie – to vše jsou názvy typů poruch příjmu potravy. Do vašeho života, nebo do života vašich blízkých, se mohou přiblížit po špičkách a leckdy dlouho trvá, než je vůbec odhalíte. Jaké jsou jejich příznaky a proč v žádném případě nepodcenit řádnou léčbu?
Typy poruch příjmu potravy
Mezi poruchy příjmu potravy neřadíme pouze často diskutovanou anorexii a bulimii, ale také další poruchy.
Psychogenní neboli záchvatovité, přejídání spočívá v nekontrolovaném přejídání, které je následováno pocitem viny a sklíčenost.
- Drunkorexie je kombinací závislosti na alkoholu spojené s poruchou příjmu potravy.
- Ortorexie je patologická posedlost zdravou výživou.
Příznaky poruch příjmu potravy
Kdy se zamyslet nad tím, že něco není v pořádku a je načase vyhledat odbornou pomoc? Toto jsou typické příznaky poruchy příjmu potravy:
- neustálé zaobírání se svou váhou,
- nepřátelský vztah k jídlu,
- při pomyšlení na jídlo pociťujete úzkost, strach, stud, výčitky nebo jiné nepříjemné pocity,
- nízké sebevědomí,
- zpochybňování sebe sama,
- nedostatečná sebeláska.
TIP: Udělejte si orientační test, zda netrpíte některou z poruch příjmu potravy.
Jak probíhá léčba?
Jakmile si uvědomíte, že vy nebo někdo z vašeho okolí trpí kteroukoli z výše zmíněných poruch příjmu potravy, je nutné začít jednat. K léčbě se využívají psychoterapeutické metody, jež jsou danému jedinci vždy ušity na míru. Protože tyto poruchy vznikají v hlavě, je nutné začít pracovat na změně svého myšlení, začít se mít rádi a vydat se na dlouhou cestu k sebelásce a vyléčení se.
Čím déle porucha příjmu potravy trvá, tím náročnější je její léčba. Neváhejte zakročit ve chvíli, kdy si uvědomíte že na vašem vztahu k jídlu není něco zcela v pořádku. To platí i tehdy, když si něčeho povšimnete u svých blízkých.
Publikováno: 29. 05. 2023 / Aktualizováno: 03. 06. 2023
Kategorie: Zdraví