Mohou univerzální pneumatiky nahradit letní?

Připadá vám zbytečné, dvakrát do roka měnit pneu a utrácet tak spoustu peněz? Opravdu musíte pravidelně přezouvat automobil, když někteří řidiči nedají dopustit na celosezónní pneumatiky? Prozradíme vám, jaké jsou výhody obojího a jaké řešení je ideální právě pro vás.

Letní pneumatiky a jejich (ne)výhody

Letní pneumatiky se vyrábí se směsi, která při teplotách pod 7°C tvrdne a nedokáže se zcela přizpůsobit povrchu komunikace. Jízda na letních pneumatikách v tužších mrazech je nebezpečná hned z několika důvodů. Tím prvním je menší dotyková plocha, se kterou souvisí ovladatelnost vozidla, dalším pak výrazně delší brzdná dráha. Další rozdíl spočívá ve struktuře vzorku. Letní pneumatiky dobře zvládají aquaplaning, ale dělá jim problém odvod mokrého sněhu a bláta. V případě brzdění na „břečce“ musíte počítat s až o několik desítek metrů delší brzdnou dráhou.

V čem jsou lepší „univerzály“ a pro koho jsou určeny?

Celoroční neboli univerzální pneumatiky se vyrábí z jiné (měkčí) směsi než letní pneu, a proto lépe kopírují povrch silnice i při nižších teplotách. Jsou výrazně bezpečnějším řešením než letní obutí (kratší brzdná dráha, lepší ovladatelnost vozidla...), ale nikdy nedisponují takovými vlastnostmi jako špičkové zimní pneumatiky. Univerzální pneumatiky jsou ideální pro řidiče, kteří se pohybují na komunikacích v oblastech, kde teplota klesá pod bod mrazu jen minimálně nebo vůbec. Dále pak pro řidiče s menším ročním nájezdem, kteří mění pneu kvůli stáří a nikoliv nevyhovujícímu dezénu. K dalším důvodům patří finanční úspora. Rozhodnete-li se pro univerzální pneumatiky, počítejte s tím, že v případě bohatší sněhové nadílky budete muset nechat automobil na parkovišti a vyřešit dopravu jinak. Zároveň se v zimě nepodíváte do horských oblastí. Pro skutečně bezpečné svezení během kruté zimy jsou vhodnější zimní pneumatiky. S výběrem vám ochotně poradí specialisté z BestDrive.cz.

Publikováno: 03. 02. 2016 / Aktualizováno: 31. 07. 2023

Kategorie: Auto-moto

Autor: Ivana Kolářová

Tagy: letní nebo univerzální pneumatiky