Kořenová čistička vyčistí odpadní vodu stejně jako chemie

Pravděpodobně jste ještě o pojmu kořenová čistírna neslyšeli. Jedná se poněkud o neznámý termín, který označuje systém, jenž ekologicky čistí odpadní vodu. Šetří životní prostředí, protože se obejde bez jakýchkoliv chemických látek. Pokud o této „zelené“ alternativě čistírny uvažujete, nenajdete příliš nevýhod, které by mohly vám pokazit plány. Ani svažitější terén pozemku nebude takový problém, jak se může na první pohled může zdát. 

Co je to kořenová čistírna a jak funguje?

Kořenová čistička předčištěnou odpadní vodu pošle do kořenového filtru, kde probíhá proces čištění, ovšem musí zde dorazit bez jakýchkoliv mechanických nečistot. O veškeré nečistoty se postarají anaerobní bakterie nebo vícekomorový septik. Tento typ čistíren si oblíbily jak domácnosti, tak i některé obce. Kořenová čistička funguje na podobném principu jako mokřady. Předčištěná voda vtéká do kořenového filtru, kde bakterie usazené na drobných kamíncích se starají o celý proces čištění. Kořenový filtr se skládá z rostlin, které zčásti odsávají živiny a dodávají potřebný kyslík, zároveň slouží jako tepelná izolace v zimě

Kolik kořenová čistírna stojí?

Pokud uvažujete o pořízení této čističky, pak si oproti klasické čistírně odpadních vod, která používá chemické látky, připlatíte. A možná právě z tohoto důvodu není eko-varianta tak rozšířená. Cena se pohybuje od 100 a 150 tisíc Kč – pro rodinný dům. Zatímco cena chemických čističek je v rozmezí 80 až 100 tisíc Kč. Dobrá zpráva je, že na realizaci kořenové čistírny můžete získat dotace (podmínkou je, aby se připojilo 30 % domů v obci). Podrobnosti najdete na stránkách Státního fondu životního prostředí ČR.

Kde se po kořenové čistírně poohlédnout?

Zdali jste rozhodnuti si kořenovou čističku pořídit, zkontaktujte někoho, kdo má v tomto oboru dlouholetou praxi. Jedině tak získáte kvalitní systém na čištění odpadním vod a budete s čištěním body ekologickým způsobem spokojení. Zkušené odborníky najdete v rodinné firmě Grania.

Publikováno: 19. 12. 2021

Kategorie: Bydlení

Autor: Ivana Kolářová