Jak na výběr matrace? Záleží především na pohodlí, tvarové stálosti a rozměrech

Kvalitu vašeho spánku ovlivňuje celá řada faktorů. Kromě samotné postele hraje významnou roli také matrace. Právě při jejím nákupu je zapotřebí dbát na několik základních parametrů. Jaké to jsou?

Velikost matrace

Matraci si vždy vybírejte podle toho, jaká je výška vaší postavy. V obchodech se dnes dají pořídit modely v několika velikostech. Platí ale pravidlo, že délka každé matrace má být minimálně o 20 centimetrů větší, nežli je výška vaší postavy. Na šířku by pak měla mít alespoň kolem 70 centimetrů, aby při každém otočení těla nehrozil pád z postele.

Tvarová stálost

Každá matrace musí být především pohodlná. Zároveň však má perfektně kopírovat vaše tělo a jeho aktuální polohu. Z tohoto hlediska se jako velmi dobré jeví zejména moderní pěnové matrace, ať už jde o studenou pěnu, případně třeba BIO pěnu. U nich oceníte vysokou pružnost a elasticitu, takže jsou schopny výborně reflektovat polohu těla, které se nepřirozeně neprohýbá, což by mohlo v dlouhodobějším horizontu vést ke zdravotním potížím. Nevhodná matrace je častou příčinou bolestí páteře a zad, ale také hlavy, kloubů a končetin. Alternativou je takzvaná líná pěna, jež se dá se studenou pěnou umně zkombinovat. Takovýto typ matrace je pak vhodný i pro osoby, jež jsou dlouhodoběji upoutány na lůžku.

Pružinové matrace jsou stále populární a cenově nejdostupnější

Klasiku již dlouhá léta představuje pružinová matrace. Jádro produktu je vždy tvořeno pružinovými dráty o síle několika milimetrů. Jsou spojené pérky, aby nemohlo dojít k jejich uvolnění. Následuje vrstva měkkého materiálu, díky němuž na lůžku necítíte žádný tlak od pružin. Moderní pružinové matrace splňují veškeré nároky z hlediska komfortu a zdraví. Je však nutné dodat, že se tento typ matrací hodí především pro pevné rošty a desky. Máte-li doma postel s polohovacím roštem, je lepší zvolit spíše jiné modely. Kvalitní matrace v pružinovém provedení i dalších variantách se dají za výhodné ceny pořídit v obchodě společnosti Matrace Matex, a to konkrétně na webových stránkách https://www.matrace-matex.cz/.

Publikováno: 23. 07. 2020

Kategorie: Bydlení

Autor: Ivana Kolářová