Jak na výběr matrace? Záleží především na pohodlí, tvarové stálosti a rozměrech

Kval

Matraci si vždy vybírejte podle toho, jaká je výška vaší postavy. V obchodech se dnes dají pořídit modely v několika velikostech. Platí ale pravidlo, že délka každé matrace má být minimálně o 20 centimetrů větší, nežli je výška vaší postavy. Na šířku by pak měla mít alespoň kolem 70 centimetrů, aby při každém otočení těla nehrozil pád z postele.

Každá matrace musí být především pohodlná. Zároveň však má perfektně kopírovat vaše tělo a jeho aktuální polohu. Z tohoto hlediska se jako velmi dobré jeví zejména moderní pěnové matrace, ať už jde o studenou pěnu, případně třeba BIO pěnu. U nich oceníte vysokou pružnost a elasticitu, takže jsou schopny výborně reflektovat polohu těla, které se nepřirozeně neprohýbá, což by mohlo v dlouhodobějším horizontu vést ke zdravotním potížím. Nevhodná matrace je častou příčinou bolestí páteře a zad, ale také hlavy, kloubů a končetin. Alternativou je takzvaná líná pěna, jež se dá se studenou pěnou umně zkombinovat. Takovýto typ matrace je pak vhodný i pro osoby, jež jsou dlouhodoběji upoutány na lůžku.

Klasiku již dlouhá léta představuje pružinová matrace. Jádro produktu je vždy tvořeno pružinovými dráty o síle několika milimetrů. Jsou spojené pérky, aby nemohlo dojít k jejich uvolnění. Následuje vrstva měkkého materiálu, díky němuž na lůžku necítíte žádný tlak od pružin. Moderní pružinové matrace splňují veškeré nároky z hlediska komfortu a zdraví. Je však nutné dodat, že se tento typ matrací hodí především pro pevné rošty a desky. Máte-li doma postel s polohovacím roštem, je lepší zvolit spíše jiné modely.

Kvalitní matrace v pružinovém provedení i dalších variantách se dají za výhodné ceny pořídit v obchodě společnosti Matrace Matex, a to konkrétně na webových stránkách https://www.matrace-matex.cz/.

Publikováno: 23. 07. 2020

Kategorie: Bydlení

Autor: Ivana Kolářová