Facebook sleduje chat a "podezřelé" věci posílá na policii

Facebook přidal monitorovací systém jako další součást svého systému, který má za úkol sledovat Váš chat a příspěvky kvůli kriminální aktivitě. Jakmile systém zaznamená podezřelé chování, označí obsah a rozhodne o následujícím krocích, jako např. informování policie. Nová lahůdka sociálního giganta Facebook pochází z rozhovoru pro portál Reuters, který zpovídal důstojníka Joe Sulivana. Zde je úvodní část příběhu:
30-ti letý muž si chatoval o sexu s 13-ti letou dívkou z jižní Floridy a plánoval setkat se s ní po škole další den. Rozsáhlý, avšak málo diskutovaný monitorovací systém Facebooku automaticky označil tuto konverzaci pro zaměstnance Facebooku, kteří si to vše přečetli a oznámili celou věc na policii. Policie převzala kontrolu nad počítačem dívky a další den zatkla 30-ti letého muže.
Monitorovací systém je obzvlášť zaměřen na konverzace mezi lidmi, kteří spolu mají na sociální síti volný vztah. Jedná se například o konverzace lidí, kteří nejsou přátelé nebo se nedávno stali přáteli, nemají žádné společné přátele, komunikují spolu navzájem velmi málo, mají mezi sebou velký věkový rozdíl anebo bydlí velmi daleko od sebe.
// //
Monitorovací systém hledá v konverzacích fráze, které byli již dříve nalezeny v jiných podezřelých nebo "kriminálních" konverzacích, včetně sexuálního obsahu (z příběhu Reuters známe jednoho dětského dravce, který stanul před soudy a jako důkaz byla použita konverzace z Facebook chatu). Databáze podezřelých frází a slov je neustále rozšiřována zaměstnanci, kteří tyto konverzace mají za úkol pohlížet. "Nikdy jsme nechtěli zavést prostředí, ve kterém by zaměstnanci sledovali osobní komunikace mezi lidmi, takže je důležité, že jsme vytvořili tento systém, který má opravdu vysokou úspěšnost a naopak málokdy označí nezávadnou konverzaci." řekl agentuře Reuters Sullivan. To, že Facebook spolupracuje s policií je známý fakt, protože, jako každá společnost, se musí řídit zákonem. Před několika měsíci poskytl Facebook 62 stran fotografií osobní informace uživatele, který byl podezřelý z vraždy. Facebook se pravděpodobně snaží vyhnout diskuzi o existenci monitorovacího systému konverzací. Mnoho lidem se nelíbí nápad o přezkoumávání jejich konverzací, ačkoliv to provádí speciální software a zřídkakdy zaměstnanci Facebooku.

[Zdroj: CNET News]

Publikováno: 13. 07. 2012

Kategorie: Webové stránky

Autor: Ivana Kolářová

Tagy: facebook | internetové technologie