Dotační program Nová zelená úsporám funguje i v současné době

Přemýšlíte vlivem zvyšujících se energií nad nějakými úspornými řešeními? Zejména pokud ještě po dobu několika měsíců máte ceny elektřiny zastropované, respektive zafixované, vyplatí se uvažovat nad investicemi například do zateplení, výměny oken, dveří, případně nad pořízením fotovoltaických panelů nebo tepelného čerpadla. Prvotně možná vyšší investice, z dlouhodobého pohledu něco, co se vám jednoznačně vyplatí. Navíc stále funguje dotační program Nová zelená úsporám, který vám pomůže na tomto výrazně ušetřit.

Dotace až ve výši poloviny pořizovacích nákladů

Dotační program Nová zelená úsporám funguje už nějaký ten pátek a aktuálně probíhá už několikátá vlna. V rámci programu je možné požádat jak o dotaci na zateplení, tak o dotaci na výměnu oken nebo fotovoltaiku či tepelné čerpadlo. V porovnání s Kotlíkovými dotacemi mluvíme o něčem, co je přípustné komukoliv – nejen nízkopříjmovým rodinám. A rozhodně se tedy nevztahují jen na výměnu něčeho starého za něco nové a ekologické/ekonomické. V rámci programu se lidem nabízí jednorázový finanční příspěvek, který však může kombinovat žádosti o příspěvky na vícero úsporných řešení. V jedné žádosti tak můžete požádat o dotaci na nová okna, dveře, také třeba na novostavbu celkově. Důležité je, abyste si tento fakt uvědomili s dostatečným předstihem, protože příspěvek můžete získat jen jednou. Jak již bylo zmíněno, jedná se o jednorázovou finanční pomoc, která se může dotknout klidně poloviny pořizovacích nákladů daného úsporného řešení.

O dotaci můžete požádat i zpětně

Pozitivní stránkou je rozhodně to, že můžete o dotaci požádat také zpětně. Dotace je vyplácena po dobu dvou let, respektive se v horizontu dvou let od pořízení úsporného řešení může o finanční příspěvek z dotačního programu požádat. V případě, že nyní přemýšlíte o tom, že byste požádali úvěr na cokoliv, zvažte jedno – zpětnou žádost o příspěvek na nějaké úsporné řešení, ke kterému v uplynulých dvou letech došlo.

Publikováno: 30. 11. 2022

Kategorie: Finance

Autor: Ivana Kolářová