Americká hypotéka pro podnikatele: Záchranné lano, nebo riziková sázka?

Něco podobného může zažít každý podnikatel. Přijde do banky s nápadem na rozšíření výroby, otevření nové pobočky nebo nákup technologií, a bankéř se začne tvářit, jako by žádal o financování letu na Mars. Pro většinu podnikatelů a živnostníků je získání klasického úvěru překážková dráha plná papírování, dokazování a čekání. A výsledek? Často zamítnutí nebo nabídka s tak vysokým úrokem, že se projekt přestává vyplácet.

Americká hypotéka pro podnikatele do tohoto příběhu vstupuje jako zajímavá alternativa. Její kouzlo tkví v jednoduchosti – pokud vlastníte nemovitost, můžete ji použít jako zástavu a peníze využít prakticky na cokoliv. Ano, i na váš byznys. A díky zajištění nemovitostí dostanete mnohem lepší podmínky než u nezajištěných podnikatelských úvěrů.

Papírování: méně, než si myslíte

Co většinu podnikatelů překvapí, je relativní jednoduchost celého procesu. Zatímco klasický firemní úvěr vyžaduje business plány, finanční projekce a historii firmy ideálně od dob rakousko-uherské monarchie, americká hypotéka se zaměřuje především na hodnotu nemovitosti a vaši schopnost splácet.

Banky samozřejmě budou chtít vidět vaše daňová přiznání, obvykle za poslední dva tři roky. Některé vyžadují, aby firma existovala alespoň dva roky. Ale tím papírování často končí. Žádné složité podnikatelské záměry, žádné reportování, jak přesně peníze využíváte. Získáte je – a pak už je na vás, jak s nimi naložíte.

Porovnávání jablek s jablky a hrušek s hruškami

Při srovnávání nabídek amerických hypoték pro podnikatele se lehce ztratíte v džungli marketingových slibů. Nízká úroková sazba vás zaujme na první pohled, ale pak objevíte poplatek za zpracování ve výši menšího automobilu. Nebo zjistíte, že příznivá sazba platí jen pro první dva roky a pak vyletí ke hvězdám.

Co tedy v rámci srovnání hypoték sledovat? Kromě samotné úrokové sazby se ptejte na RPSN – ukazatel, který zahrnuje všechny náklady spojené s úvěrem. Zajímejte se o podmínky předčasného splacení – některé banky si účtují tučné poplatky, pokud se rozhodnete splatit úvěr dříve. A konečně, ptejte se na flexibilitu – možnost odložit splátky, když byznys zrovna nešlape, nebo naopak zaplatit více v dobách hojnosti.

Příběhy z praxe

Martin provozoval autoservis v pronajatých prostorách, když mu majitel oznámil, že budovu prodává. Klasický podnikatelský úvěr by nestihl vyřídit a navíc by byl drahý. Díky americké hypotéce na svůj byt získal peníze na koupi dílny během tří týdnů. "Splátka hypotéky je nižší než původní nájem a dílna je moje. Po deseti letech v nejistotě konečně buduju něco vlastního," říká.

Naopak Jana, majitelka e-shopu s dětským oblečením, využila americkou hypotéku na překlenutí období před Vánoci, kdy potřebovala nakoupit zásoby. "Počítala jsem s návratností během tří měsíců. Jenže přišel covid, prodeje se zastavily a já najednou měla problém splácet. Naštěstí jsem se s bankou dohodla na odkladu splátek, ale byly to nervy. Příště bych do toho šla opatrněji," přiznává.

Ručíte střechou nad hlavou

Největší výhodou americké hypotéky je paradoxně i jejím největším rizikem – ručíte nemovitostí. To znamená, že v případě problémů se splácením můžete přijít o dům či byt. Proto je klíčové mít finanční rezervu a plán B pro případ, že by váš byznys nefungoval podle představ.

Pro mnoho podnikatelů ale představuje americká hypotéka příležitost, jak získat kapitál za rozumných podmínek v době, kdy banky k podnikatelům stále přistupují s nedůvěrou. Klíčem k úspěchu je zodpovědné plánování, důkladné porovnání nabídek a především realistický odhad vlastních možností.

Publikováno: 21. 03. 2025

Kategorie: Finance