Mezi námi

Proč nekouřit

Člověk se tak prochází, tím svěží ranním dnem, tím nejkrásnějším, co ho může na cestě do školy potkat, když ho do nosu udeří jakýsi zápach… upřímně oblečení a vlasy spolužáků či spolužaček nasáklé kouřem, jsou nejhorší, co můžete ráno potkat.

Jistě, bývalo to stylové. Jeden způsob, jak dělat věci jako dospělí. A hodně lidí z mladé generace, právě tento důvod k zlozvykou kouření stahoval. Tento důvod, a nebo jejich kamarádi. A to se těžko změní.

Stále však přibývá lidí, kteří se chtějí této své činnosti zbavit. Stále více dospívajících se pouští do boje se svojí volbou, kterou si zvolili v mládí, jako určitý druh protestu. Možná je k tomu dohnal nějaký důvod, který je tu uveden, možná jiný a možná jim to leze jen do peněz.

Kouříte-li, vaše tělo je zatěžováno, což v období puberty není prospěšné, to uznáte sami, když povím, že kouření je jeden z faktorů, co zhoršují akné, a že zvyšuje riziko srdeční příhody nebo cévní mozkové příhody, pokud dívka (potažmo žena) užívá hormonální antikoncepci.

Základním důvodem je, že si ničíte zdraví způsobem, který je návykový, což vede jen k dalším problémům. Kouření způsobuje rakovinu, zvyšuje riziko mrtvice, pravděpodobně začnete dříve stárnout, kvůli tabáku můžete ztrácet chuť, neboť ničí chuťové buňky. Problémy můžete způsobit také lidem ve vašem okolí, kteří nekouří.

Žluté zuby, které způsobuje kouření, nejsou zrovna sexy a ani dech kuřáka zrovna nevoní.

Pokud jste žena a kouříte, uvědomte si, že je možné, že v budoucnu otěhotníte. Jak se vyrovnáte s okamžitým ukončením vašeho zlozvyku? Dokážete přestat kvůli dítěti? Vážně není nic smutnějšího než špatně vyvinuté dítě (to zacházím do extrému), kterému lékaři musí dodávat nikotin – je pravda, že je to menší zlo, než kdyby byl závislý na heroinu, ale copak si to dítě zaslouží?