V čem jezdit, když MPV nestačí? Pořiďte si mikrobus nebo minibus

Pětimístný osobní automobil je pro početnější rodinu malý. Ale co když počet členů přesáhne limit kapacity, jakou nabízí vozy pro sedm cestujících? Pak se jako jediná logická volba nabízí dodávka, respektive mikrobus či minibus. Jenomže kde na ni vzít? Nové modely vyjdou na výrazně vyšší částku než průměrný osobák a pro většinu rodinných klanů s průměrným příjmem jsou takřka nedosažitelné. Jedinou možnost tak často představuje segment ojetin.

Jak je to s řidičským průkazem?

Než se pustíte do hledání ideálního dopravního prostředku, ověřte si, zda budete moct sednou za volant. K řízení většiny mikrobusů postačuje řidičský průkaz pro skupinu B. Pro upřesnění: pod pojmem mikrobus se skrývají motorová vozidla určená k přepravě až 8 osob (včetně řidiče v nich může cestovat až 9 lidí). Podmínkou je maximální hmotnost do 3,5 tuny. Minibus má podstatně větší kapacitu. Umožňuje přepravu 8 až 16 osob (bez řidiče) a k řízení je zapotřebí řidičský průkaz pro skupinu D1. Délka malého autobusu nesmí být delší než 8 metrů.

Úskalí řízení většího vozu

Výrobci mikrobusů a minibusů obvykle používají shodné konstrukce s užitkovými vozy. S ohledem na větší rozměry tak musí řidič počítat s horší manévrovatelností – obecně se však řízení menšího autobusu zásadně neliší od řízení dodávky. Pro méně zkušeného šoféra může být obtížnější couvání a odhadování vzdáleností. Nicméně nejde o nic, na co by si nešlo poměrně rychle zvyknout.

Poohlédněte se ve specializovaném bazaru

U běžných prodejců ojetých automobil na rozsáhlou nabídku mikro a minibusů nenarazíte. Zaměřte se proto na společnosti, které se na prodej minibus specializují. Například na nabídku Vans Centre - s více než 20 000 prodanými vozy jde o jednoho z předních odborníků na prodej dodávek a užitkových vozů v České republice.

Publikováno: 02. 05. 2020

Kategorie: Auto-moto

Autor: Ivana Kolářová