Jak dlouho už známe kávu?

Mnoho z nás si neumí představit ráno bez kávy. Pomáhá nám se probudit, připravit na náročný den i zlepšit náladu. Kde se vzala a jak se změnil způsob zpracování?

Dlouhá historie

Možná by to nikoho nenapadlo, ale káva je s lidstvem již téměř 1500 let. Byla objevena v Etiopii už kolem roku 525 našeho století, o padesát let později už se pěstovala v Jemenu. V roce 800 kávu konzumovali v Emirátech již praženou, jak potvrdili archeologické nálezy. A kolem roku 1000 už vznikaly první kávové plantáže v Arábii. Do Evropy se káva dostala začátkem 16. století a v roce 1645 byla v italských Benátkách otevřena první kavárna. V naší republice, konkrétně v Praze, byla první kavárna otevřena v roce 1714 na rohu Liliové a Karlovy ulice, v domě U Zlatého hada. Pak už si káva postupně podmanila celý svět a začala se také na mnoha místech pěstovat.

Obliba kávy

Když se kávová, ještě zelená, zrna usuší, upraží a rozemelou, získáme lahodný nápoj s obsahem kofeinu. Proto nás ranní kafe umí probudit a také povzbudit i během dne. Setkáme se většinou se dvěma druhy kávy - robustou se silnou hořkou chutí a arabikou., která tvoří až 70 % konzumované kávy. Dříve se vše dělalo ručně od sběru až po pražení a následné balení, dnes většinu práce umí zastat stroje. Kávu do obalů dodá potrubí, přesně namletou a naváženou. Pak se zabalí a připraví na distribuci do celého světa., zabalena a připravena k expedici. Pouze sběr se stále provádí ručně, aby nedošlo k poškození měkkých plodů a byla zachována jejich kvalita. Práci v balírnách už ale zajistí potrubní systémy, které rozvedou a přepraví kávu do expedičních středisek. Zpracovávají se tuny kávových zrn ve velmi krátkém čase, což by se ruční prací nepodařilo zajistit. Je jen málo pochutin, které mají tak dlouhou historii a stále se drží na vrcholu oblíbenosti. Káva je pro mnohé z nás nejen nápoj s povzbuzujícím účinkem, ale také příjemný doplněk setkání s přáteli nebo obchodními partnery.

Publikováno: 20. 03. 2020

Kategorie: Zajímavosti

Autor: Ivana Kolářová